Ramazan ayında yapılması gereken ibadetler nelerdir?

RAMAZAN AYI

İşte Ramazan’ın ilk gününde yapılması gereken ibadetler, okunacak dualar ve tespihler!


On bir aydan daha hayırlı olarak bilinen Ramazan ayında yapılması gereken ibaretler ile ilgili araştırmalar an itibariyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlanan konular arasında yer almaya başladı. Bu mübarek ayda semânın kapıları açılır ve ilâhî rahmet her tarafa yayılır. Yapılan ibadet ve hasenâta sâir zamanlardakine göre daha çok sevap verilir ve günahlar affolur. Buna göre; Binlerce Müslüman on bir ayın sultanının bu seneki gelişiyle huzurla dolarken öte yandan allaha iman etmek için yapacağı ibadetlerin detaylarını öğrenmek istiyor. Bu noktada, sizler için hazırladığımız haberimizin ilerleyen sayfalarından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Buna göre; Ramazan ayında yapılması gereken ibadetler nelerdir? Ramazan’ın ilk günü yapılması gereken ibadetler ve detaylı bilgiler

RAMAZAN AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILMALIDIR?
Ramazan ayında her Müslüman oruç tutarak, ibadetini yerine getirir. Fakat Ramazan ayında sadece oruç tutmak yeterli değildir. Çeşitli ibadetler yaparak, bu mübarek ayı bir Müslüman olarak daha doğru ve verimli geçirebilirsiniz. Ramazan ayında özellikle teravih namazları kılmak, Kuran okumak ve bunların her birini cemaatle beraber yapmak gerekir.

Ramazan ayı, Müslümanlar için ibadetlerin en çok olduğu aylardan birisidir. Bu ayda cemaatle, toplu olarak yapılan ibadetler çok önemlidir. Bu sebeple, namazları ve duaları cemaatle yapmaya özen göstermek gerekir. Ayrıca orucu açmadan önce mutlaka iftar duası okuyarak, orucu daha bereketli hale getirmelisiniz.

RAMAZAN AYINDA YAPILACAK İBADETLER!
Ramazan ayında Müslümanların yapabileceği çeşitli ve pek çok ibadet bulunmaktadır. İşte Ramazan ayında yapılması gereken ibadetler;

1- Ramazan ayında ilk yapılması gereken ibadet oruç tutmaktır.
2- Ramazan ayı boyunca teravih namazı kılmak,
3- Kuran okuyup, bol bol dua etmek,
4- Namazları toplu olarak cemaatle kılmak,
5- iftar etmek ve toplu olarak iftar ettirmek,
6- Sahur yapmak,
7- İnsanlara iftarda ikramlar etmek, ihsan etmek.
8- Bol bol Kelime-i Tevhid söylemek,
9- Ramazan umresi yapmak,
10- Sabır dilemek,
11- Af dilemek.

Resulullah (S.A.V.) şöyle buyurmuştur; ”Ramazan’da her kim tesbih ya da tehlil ve tekbir getirecek olursa, gece ve gündüz perdesi ile örtülünceye kadar sevabını yazmak üzere o kişileri 70 bin melek karşılar.” Bu rivayete bağlı olarak o yüzden Ramazan ayında doğru tesbih ile belirli kurallara uygun şekilde tesbih çekmek büyük öneme sahiptir.

Ramazan ayının 1. ile 10. günleri arasında, ”Ey iman edenlerin rahmetlisi” tesbihi çekilir,
Ramazan ayının 11. ile 20. günleri arasında, ”Ey günahları bağışlayan” tesbihi çekilir,,
Ramazan ayının 21. ile 30. günleri arasında, ”Ey iyileri koruyan” tesbihi çekilir.

Bir cevap yazın